Phone list

Applications & Operations Division
Name Title Email Phone Number
Ken Paulson Executive Vice President, Chief Operating Officer 250 419-4404
Applications
Name Title Email Phone Number
James O'Hanley Vice President, Applications 250 794-5261
Applications Process
Name Title Email Phone Number
Shelley Calder Manager, Application Process 250 794-5301
Lori Jeffrey Application Review & Processing Technician 250 794-5267
Sherry Lythall Application Review & Processing Technician 250 794-5306
Applications Systems Integration
Name Title Email Phone Number
Lee Ann Hicks Permitting Assistant 250 794-5277
Donna Bozarth Authorizations Manager 250 794-5273
Monica Neilson Application Systems Analyst 250 794-5296
Permit Adjudication
Name Title Email Phone Number
Peter Antonenko Landowner Liaison 250 795-2155
Rebeccah Bromba Natural Resource Officer 250 794-5284
Marla Demoulin Natural Resource Officer 250 794-5321
Dane Eggleston Landowner Liaison 250 794-5291
Candace Erickson-Fearon Community Relations Assistant 250 795-2158
Mesfin Fentabil Natural Resource Officer 250 794-5402
May Fong Natural Resource Officer 250 794-5205
Tanya Goertzen First Nations Liaison Officer 250 794-5307
James Greenhalgh Heritage Conservation Audit Coordinator 250 794-5249
Shiloa Klassen First Nations Liaison Assistant 250 794-5279
Christine Latos Natural Resource Officer 250 794-5297
Jennifer Liddicoat First Nations Liaison Officer 250 794-5268
Jim Mackenzie Natural Resource Officer 250 794-5361
Dawn McNutt Permitting Assistant 250 794-5271
Norberto Pancera Natural Resource Officer 250 794-5238
Jessica Rose First Nations Liaison Officer 250 794-5216
Penny St.Pierre First Nations Liaison Officer 250 794-5353
Jacqueline Bourke Review Approval Resource Officer 250 794 5406
Vera Brandzin Heritage Conservation Program Manager 250 794-5320
Megan Charters Cultural Heritage Resource Officer 250 794-5319
Chrissy Czarnecki Natural Resource Officer 250 794-5317
Amanda Fraser Review Approval Resource Officer 250 794-5305
Carling Goertzen Landowner Liaison 250 795-2146
Dan Hanson Review Approval Resource Officer 250 794-5223
Mahesh Khadka Review Approval Resource Officer 250 794-5303
Tim Paull Natural Resource Officer 250 794-5276
Maureen Plews Review Approval Resource Officer 250 794-5290
Corey Scofield Natural Resource Officer 250 794-5298
Sonia Sharma First Nations Liaison Assistant 250 794-5323
James Waterman Manager, First Nations Liaison 250 794-5269
Dean Zimmer Executive Director, Permit Adjudication 250 794-5278
Permit Adjudication, Central
Name Title Email Phone Number
Adam Kamp Authorizations Manager 250 794-5207
Permit Adjudication, Major Projects
Name Title Email Phone Number
Lori Phillips Authorizations Manager 250 794-5318
Permit Adjudication, North and Southwest
Name Title Email Phone Number
Andrew Osmond Authorizations Manager 250 794-5352
Permit Adjudication, Southeast
Name Title Email Phone Number
Justin Anderson Authorizations Manager 250 794-5243
Permit Operations & Administration
Name Title Email Phone Number
Cailee McNeney Permit Administration Technician 250 794-5408
Charity Beliveau Permit Administration Technician 250 794-5217
Jo-Anne Carter Operations & Administration Assistant 250 794-5336
Erin Hall Permit Administration Technician 250 794-5254
Shelley Lang Permit Administration Technician 250 794-5338
Korinne McLeod Permit Administration Technician 250 794-5229
Dee Peters Permit Administration Technician 250 794-5330
Ashley Roblin Permit Administration Technician 250 794-5310
Jody Sutherland Senior Advisor, Permit Administration 250 794-5334
Monica Walker Permit Administration Technician 250 794-5337
Shannon Weatherill Director, Permit Operations & Administration 250 794-5333
Operational Policy & Environment
Aboriginal Liaison Program
Name Title Email Phone Number
Jacques Corstanje Director, Aboriginal Liaison Program 250 638-6407
Christa Wheat Liaison Program Coordinator 250 794-5299
External Audit
Name Title Email Phone Number
Karen Blank Director, External Audit 250 419-4435
Liability Management
Name Title Email Phone Number
Marvin Koochin Manager, Financial Risk & Liability 250 419-6600
Brian Murphy Executive Director, Orphans & Liabilities 250 419-4483
Nicole Stark Specialist, Planning & Operations 250 794-5342
Wade Abbott Liability Management Analyst 250 419-4355
Mike Janzen Director, Liability Management 250 419-4464
Kristen Ramsey Liability Management Advisor 250 794-5224
Nova Williams Manager, Orphan Restoration 250 419-4469
Major Projects
Name Title Email Phone Number
Ian Swan First Nations Liaison Officer 250 419-4485
Sarah Thomas First Nations Liaison Assistant 250 638-6404
Marc Chawrun Manager, Major Projects 250 419-4356
Hardy Friedrich Manager, Major Projects 250 419-4427
Chris Grieve Major Projects Analyst 250 419-4432
Kris Hickman First Nations Liaison Assistant 250 794-5256
Ken Howes Executive Director, Major Projects & Decision Support 250 419-4445
Angela Nielsen First Nations Liaison Assistant 250 794-5266
Sandy O'Flaherty First Nations Liaison Officer 250 794-5327
Ryan Stark Manager, Decision Support 250 794-5287
Permit Adjudication
Name Title Email Phone Number
Keith Hansen First Nations Liaison Officer 250 645-2907
Resource Development & Stewardship
Name Title Email Phone Number
Ryan Emperingham GIS Technical Lead 250 419-4459
Marie Johnson Specialist, Air Emissions 250 419-4467
Akbar Ali Khan Supervisor, Environmental Stewardship
Ryan Lai Co-op 250 794-5341
Suzan Lapp Hydrologist 250 794-5316
Taylor Mennis Petroleum Geologist 250 419-4428
Ian Mount Field Summer Student 250 794-5213
Ryan Rolick Environmental Specialist 250 794-5213
Michelle Schaeffer Groundwater Specialist 250 794-5331
Scott Wagner Manager, Aquatic and Terrestrial Habitat 250 419-4348
Chris Bianchi GIS Technician 250 794-5289
Rachel Butler Environmental Management Technologist 250 794-5220
Nicole Curnow Manager, Environmental Systems 250 419-4343
Sean Curry Vice President, Operational Policy & Environment 250 419-4486
Mark Hayes Technical Leader, Resource Assessment 250 419-4431
Jacqueline Howard Environmental Specialist 250 419-4496
Jeff Johnson Supervisor, Petroleum Geology 250 419-4422
Akbar Ali Khan Supervisor, Environmental Stewardship 250 794-5236
Taher Morsi Environmental Management Officer 250 794-5234
Devin Scheck Executive Director, Resource Development & Environment 250 794-5232
Janice Traynor GIS Project Analyst 250 419-4491
Stuart Venables Senior Petroleum Geologist 250 419-4472
Tony Wakelin Air Emissions Specialist 250 419-4417
Laurie Welch Hydrogeologist 250 980-6066
Krista Zens Manager, GIS 250 419-4439
Operations
Name Title Email Phone Number
Lance Ollenberger Vice President, Operations 250 794-5237
Compliance & Enforcement
Name Title Email Phone Number
Madison Jenneson Compliance & Enforcement Officer 250 795-2153
Kate Mana Compliance & Enforcement Officer 250 795-2152
Derek Murphy Compliance & Enforcement Officer 250 795-2156
Eloyd Simon Compliance & Enforcement Officer 250 795-2141
Katie Wesenberg Compliance & Enforcement Officer 250 794-5311
Christine Whitford Operations Assistant 250 794-5208
Dax Bourke Operations Supervisor 250 794-5395
Ryan Carignan Compliance & Enforcement Officer 250 794-5280
Robert Dunn Manager, Compliance Programs 250 794-5286
Bruce Hartnell Compliance & Enforcement Officer 250 795-2154
Randy Lang Compliance & Enforcement Officer 250 795-2142
Reg Marquardt Environmental Response Specialist 250 794-5308
Ken McLean Compliance & Enforcement Officer 250 794-5312
John Norrish Compliance & Enforcement Officer 250 794-5252
Sean O'Neill Operations Supervisor 250 795-2150
Darryl Person Compliance & Enforcement Officer 250 638-6406
Raymond Pilon Compliance & Enforcement Officer 250 774-3426
Ken Pittam Compliance & Enforcement Officer 250 794-5355
Peter Smith Operations Supervisor 250 774-3422
Patrick Smook Director, Compliance & Enforcement 250 794-5314
Noella Valliere Compliance & Enforcement Officer 250 794-5362
Bob Workman Manager, Enforcement 250 794-5407
Core Facility
Name Title Email Phone Number
Sung-Eun Kim Core Facility Warehouse Specialist II 250 794-5349
Sean Paynton Core Facility Supervisor 250 794-5313
Security & Emergency Management
Name Title Email Phone Number
Laura Jensen Operations Assistant 250 794-5343
Maegan Mackenzie Emergency Management Analyst 250 794-5230
Alyssa Pedersen Emergency Management Analyst 250 794-5235
Peter Dalton Director, Security & Emergency Management 250 794-5231
Alicia Remenda Senior Emergency Management Analyst 250 794-5346
Corporate Services Division
Name Title Email Phone Number
Len Dawes Executive Vice President, Chief Financial Officer 250 419-4405
Analysis & Planning
Name Title Email Phone Number
Andrew Spence Vice President, Planning & Technology 250 419-4466
Corporate Initiatives
Name Title Email Phone Number
Ravinder Birk Project Coordinator 250 419-4470
Pamela Giesbrecht Operations Analyst 250 794-5262
Derek Hughson Director, Corporate Initiatives 250 419-4451
Tim Malcolm Corporate Initiatives Program Manager 250 794-5285
Alicia Marcelino Documentation Coordinator 250 794-5282
Rob Mitchell Manager, Process Improvement 250 419-4407
Sarah Warner Operations Analyst 250 794-5294
Corporate Planning & Reporting
Name Title Email Phone Number
Irene Vitale Corporate Planning & Reporting Co-op 250 419-4457
Katherine Carpenter Director, Corporate Planning & Reporting 250 419-4354
Data Governance & Business Intelligence
Name Title Email Phone Number
Payal Chandel Business Intelligence Co-op 250 419-4342
Abhinav Rai Manager, Business Intelligence, Research & Analytics 250 419-4357
Jason Gregg Business Intelligence Analyst 250 419-4490
Finance & Administration
Corporate Property & Administration
Name Title Email Phone Number
Caoimhe Friel Receptionist 250 794-5227
Beth Morrison Administrative Coordinator 250 794-5283
Lori Wilson Corporate Property Coordinator 250 419-4361
Julie Barker Manager, Corporate Property & Administration 250 419-4446
Jennifer Kirkpatrick Lead Coordinator, Corporate Property & Administration 250 794-5221
Michelle Mazur Corporate Property Coordinator 250 794-5247
Finance
Name Title Email Phone Number
Joel Cave Director, Finance & Administration 250 419-4412
Lindsey Murphy Financial Analyst 250 794-5373
Rebecca Wen Accounting Analyst 250 419-4414
Records Management
Name Title Email Phone Number
Mahia Frost Specialist, EDRMS & Information Management Solutions 250 419-4423
Kathryn Smerechinskiy Director, Records & Information Management 250 419-4487
Dana Keough Specialist, FOIPP & Information Management 250 794-5295
Terri Marsh Resource Data Coordinator 250 794-5239
Robert Story Well File Technician 250 419-4489
Shannon Toma Records & Information Management Analyst 250 419-4436
Human Resources
HR Services
Name Title Email Phone Number
Renee Fekete Manager, Human Resources 250 419-4463
Cleo Michels Human Resources Coordinator 250 794-5204
Angela Scammell Executive Director, Human Resources 250 419-4408
Jennifer Smalbrugge Manager, Human Resources 250 419-4443
Pam Clemen Manager, Human Resources 250 794-5201
Andrea Osterlund Director, Human Resources Services 250 794-5255
Susan Teppin Director, Human Resources Services 250 419-4474
Information Systems & Technology
Name Title Email Phone Number
Katie Cook Information Systems & Technology Coordinator 250 419-4350
Ab Dosil Executive Director, Information Technology 250 419-4444
Scott France Senior Network Security Analyst 250 419-4477
Information Systems
Name Title Email Phone Number
Kali Borglund Senior Tester & Quality Assurance Analyst 250 419-4494
Kyle Falden Business Analyst 250 794-5366
Jessica Jeffery Web Developer 250 980-6086
Kashyap Kohli Information Systems Analyst 250 980-6085
Ryan Higgins Lead Information Systems Analyst 250 980-6091
Derek Mathews Information Systems Application Architect 250 419-4492
Carla Miller Senior Business Analyst 250 419-4448
Rob Smith Director, Information Systems 250 419-4462
Swati Tariyal Senior Business Analyst 250 419-4479
Patrick You Senior Technical Data Analyst 250 419-4480
Information Technology
Name Title Email Phone Number
Peter Armstrong Director, Information Technology 250 794-5209
Shashi Dhatrika Information Technology Analyst 250 794-5270
Zereau Petruik Information Technology Analyst 250 419-4418
David Edwards Information Technology Analyst 250 419-4349
Craig McKenzie Lead Information Technology Analyst 250 794-5409
Rinky Moudgil Information Technology Analyst 250 794-5211
Dax Ordze Lead Information Technology Analyst 250 419-4447
Engineering Division
Name Title Email Phone Number
Mayka Kennedy Executive Vice President, Chief Engineer 250 980-6069
Linda King Executive Administrative Coordinator 250 980-6056
Engineering, Energy Infrastructure & Integrity
Name Title Email Phone Number
Nicole Koosmann Vice President, Energy Infrastructure & Integrity 250 419-4429
Drilling & Production
Name Title Email Phone Number
Jordan van Besouw Engineer, Drilling & Production 250 980-6089
Yingli Chu Engineer, Drilling 250 980-6070
Trudy Clark Engineering Operations Technician 250 794-5258
Dave Fukumoto Petroleum Engineering Technologist 250 980-6060
Verna Kazakoff Engineering Technician 250 980-6058
John Nurkowski Supervisor, Drilling & Production 250 980-6073
Linan Zhang Engineer, Production Completions 250 980-6068
Integrity & Dam Safety Engineering
Name Title Email Phone Number
Dung Nguyen Dam Safety & Integrity Engineer 250 980-6057
Shani Steinhubl Facility Integrity Engineer 250 980-6087
Gouri Bhuyan Supervisor, Integrity Management & Dam Safety 250 980-6059
Bushra Waheed Integrity Engineer 250 980-6061
Pipelines & Facilities
Name Title Email Phone Number
Twyla DePellegrin Pipelines & Facilities Application Advisor 250 980-6074
Umair Hassan Engineer, Pipelines & Facilities 250 980-6065
Sarangi Ariyawansa Pipeline & Facilities Application Advisor 250 980-6055
Fereshteh Bahramian Engineer, Pipelines & Facilities 250 980-6064
James Gladysz Technical Leader, Facilities 250 980-6079
Dana Lockinger Engineering Systems & Project Liaison 250 980-6062
James Nazareth Supervisor, Pipelines & Facilities 250 980-6054
Ivan Obodovskiy Engineer, Pipelines & Facilities 250 980-6067
Joshua Porter Engineer, Pipelines & Facilities 250 980-6090
Leesa Stellmaker Engineering Technologist 250 794-5251
Jason Wilson Engineer, Pipelines & Facilities 250 980-6072
Reservoir, Field Engineering & Technical Services
Name Title Email Phone Number
Richard Slocomb Vice President, Reservoir, Field Engineering & Technical Srvcs 250 419-4421
Engineering Strategic & Technical Services
Name Title Email Phone Number
Suzanne Mathews Supervisor, Engineering Strategic & Technical Services 250 419-4409
Field Engineering & Technical Investigations
Name Title Email Phone Number
Sean Jubinville Field Summer Student 250 794-5274
Jaret Wieler Technical Advisor 250 793-5326
Harry Davis Technical Advisor, Drilling & Completions 250 795-2147
Gary Nelson Technical Advisor, Pipelines 250 795-2143
Kevin Parsonage Supervisor, Field Engineering and Technical Investigations 250 794-5259
Reservoir Engineering
Name Title Email Phone Number
Karen Diamond Well Analyst 250 419-4353
Kathryn Archibald Well Test Analyst 250 419-4406
Melanie Denys Well Analyst 250 419-4465
Michelle Gaucher Reservoir Engineer 250 419-4482
Petra Kriescher-Trudgeon Reservoir Engineer 250 419-4415
Sara Li Reserves & Production Analyst 250 419-4442
Ron Stefik Supervisor, Reservoir Engineering 250 419-4430
Office of the Commissioner
Name Title Email Phone Number
Leisa Woolsey Executive Administrative Assistant 250 419-4359
Cathy Hohnsbehn Senior Executive Coordinator 250 419-4497
Paul Jeakins Commissioner, Chief Executive Officer 250 419-4411
Kary Michaels Executive Administrative Assistant 250 419-4481
Strategic Services Division
Name Title Email Phone Number
Ines Piccinino Executive Vice President, Legal & Regulatory Affairs 250 419-4473
Board Services
Board Services
Name Title Email Phone Number
Stacey Bligh Corporate Secretary 250 419-4452
Internal Audit & Risk Management
Name Title Email Phone Number
Lisa Rowbotham Specialist, Business Resilience 250 419-6604
Theodora Borissov Director, Internal Audit & Integrated Risk Management 250 419-4460
Legal Services & Regulatory Affairs
Name Title Email Phone Number
Sara Gregory Vice President, Chief Legal Counsel 250 419-4476
Legal Services
Name Title Email Phone Number
Claire Bond Senior Legal Counsel 250 419-4471
Lauren Krakau Legal Services Assistant 250 419-4424
Dorothy McDaid Senior Legal Counsel 250 419-4449
Regulatory Affairs
Name Title Email Phone Number
Jenny Biem Director, Regulatory Affairs 250 419-4416
Josh Christensen Director, Strategy and Policy 250 419-4468
Laura Coward Strategic Legislative Analyst 250 419-4438
Anita Mathur Legislation Specialist 250 419-4434
Andrew Morgan Executive Director, Regulatory Affairs and Corporate Strategy 250 419-4441
Thom Sedun Regulatory Specialist 250 419-4437
Strategic Engagement
Name Title Email Phone Number
Sara Dickinson Vice President, Strategic Engagement 250 794-5253
Public & Corporate Relations
Name Title Email Phone Number
Amy Bronee Communications Specialist 250 419-4367
Lannea Parfitt Manager, Communications 250 980-6081
Phil Rygg Director, Public & Corporate Relations 250 794-5214
Geri Schilling Communication Coordinator 250 794-5219
Sarah Yule Communications Assistant 250 794-5340
Graham Currie Executive Director, Public & Corporate Relations 250 419-4420
Lori Denys Communications Specialist 250 419-4410
Laura-Lea Gibson Community Relations Assistant 250 795-2151
Corey Jonsson Director, Stakeholder Relations 250 794-5215
Julia Normand Manager, Stakeholder Relations 250 794-5404
Maria Reschke Manager, Stakeholder Relations 250 794-5264
Strategic Relations
Name Title Email Phone Number
Kate Hewitt Strategic Relations Specialist 250 645-2905
Jo-Anne Kahan Strategic Relations Specialist 250 794-5344
Chad Moffat Lead, Indigenous Initiatives 250 794-5245
Christy Mulholland Strategic Relations Specialist 250 795-2144
Toby Turner Strategic Relations Analyst 250 645-2906
Rebecca Donnell Manager, First Nations Relations 250 794-5272
Melanie Karjala Director, Strategic Relations 250 645-2901
Matthew Scarr Manager, First Nations Relations 250 645-2900
Kelly Wintemute Executive Director, Strategic Relations 250 645-2902

 

 Physical AddressMailing Address
Fort St John Office6534 Airport Road, Fort St. John, B.C., V1J 4M6Bag 2, Fort St. John, B.C., V1J 2B0
Victoria Office2950 Jutland Rd, Victoria, B.C., V8T 5K2PO Box 9331 Stn Prov Govt, Victoria, B.C., V8W 9N3
Fort Nelson Office#101, 4701 55th St, Fort Nelson, B.C., V0C 1R0PO Box 3100, Fort Nelson, B.C. V0C 1R0
Dawson Creek Office#3-1445 102 Avenue, Dawson Creek, B.C., V1G 2E1
Kelowna Office#203 - 1500 Hardy Street, Kelowna B.C., V1Y 8H2
Prince George Office1399 6th Ave Prince George, B.C.,  V2L 5L6
Terrace Office5220 Keith Ave Terrace, B.C., V8G 1L1
Public Enquiries and ConcernsFort St. John: 250-794-5200      Victoria: 250-419-4400
Records and Information RequestsEmail: OGC.Fileroom@bcogc.ca